Cerkiew w Bytowie
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 13, maj 2016 12:08
- Odsłony: 3970
Wnętrze cerkwii w Bytowie w większości nie odbiega od kanonu architektury sakralnej tego typu obiektów. Choć nie ma dwóch identycznych Cerkwii to w Bytowie można odszukać wiele wspólnych charakterystycznych elementów.
IKONOSTAS
Po wejściu do środka od razu dostrzega się centralnie z przodu umiejscowioną ścianę wypełnioną ikonami - czyli IKONOSTAS.
Oddziela on prezbiterium od nawy cerkwii. Obecna kompozycja wykształciła się na przestrzenii wieków i jest w miarę stała:
Dolny rząd - tutaj znajdują się największe i najważniejsze ikony.
1) Ikona świątynna (chramowa) - zawsze podpowie jakiemu świętemu ( lub świętu) poświęcona jest cerkiew ( w Bytowie jest nim św. Jerzy na koniu)
2) Ikona Zbawiciela to wizerunek Chrystusa Nauczającego , który prawą ręką błogosławi a w lewej trzyma otwartą księgę lub zwój.
3) ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem na rękach w przedstawieniu Hodigitria - to Bogurodzica siedząca lub stojąca, która trzyma Chrystusa na lewym ramieniu a prawą ręką wskazuje na jego postać. Chrystus siedzi wyprostowany błogosławiąc prawą ręką, a w lewej trzyma zwój.
4) ikona miejscowego rzędu - informuje jaki święty jest w tych stronach najbardziej czczony ( w Bytowie jest to św. Mikołaj)
W centralnej części ikonostasu znajdują się główne drzwi - Carskie Wrota - otwierane tylko w czasie nabożeństwa. Przechodzić przez nie może jedynie kapłan pełniący liturgię.
Zawierają medaliony obrazujące czterech Ewangelistów a w centralnej części wrót scenę Zwiastowania z Archaniołem Gabrielem na lewym skrzydle i Marią na prawym.
Z lewej strony carskich wrót znajdują się wrota północne, a z prawej wrota południowe (nazywane diakońskimi). Mogą przechodzić przez nie osoby duchowne pomagające w sprawowaniu nabożeństwa. Wrota diakońskie ozdobione są wizerunkami pierwszych męczenników - diakonów: Szczepana i Wawrzyńca.
ZDJĘCIE 3
Kywot (tabernakulum) z końca XIX wieku przywieziony z cerkwi Surochów.
/>
ZDJĘCIE 4
ZDJĘCIE 5
Proskomydyjnyk (stół ofiarny)-służy do przygotowywania darów liturgicznych. Umieszczony po lewej stronie ołtarza.
ZDJĘCIE 6
Feretrony –przenośne dwustronne ołtarze, w drewnianej obudowie, używane w czasie procesji (np. Wielkanocy): Matka Boska i Zmartwychwstały Chrystus.
ZDJĘCIE 7
Tetrapod – ozdobny stół znajdujący się pomiędzy carskimi wrotami. Na stole ustawione są: krzyż, 2 świece, ikona Matki Boskiej i Jezusa. Środkowa ikona jest zmienna w zależności od aktualnych świąt.
ZDJĘCIE 8
Świecznik –symbol Ducha Świętego.
ZDJĘCIE 9
Na bocznych ścianach umieszczone są obrazy świętych Cerkwi Wschodniej.
ZDJĘCIE 10
JosyfSlipyj – patriarcha Kijowa.
Zapraszamy do posłuchania Bożonarodzeniowej Mszy Świętej w formacie mp3. (31 MB)