Polecane

Благодійний концерт для ЗСУ у Битові.

19.05.2024 року, у церкві св.Юрія у Битові відбувся благодійний концерт присвячений творчості Великого Кобзаря.

Więcej…
Bożonarodzeniowa msza św.

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Wymiana gontu Cerkwi Św. Jerzego w Bytowie

 Cerkiew nowy dach

 

Cerkiew św. Jerzego w Bytowie po remoncie poszycia dachu!
*Cerkiew greckokatolicka Świętego Jerzego w Bytowie to świątynia z lat 1675-1685 należąca obecnie do dekanatu gdańskiego eparchii olsztyńsko-gdańskiej. Pierwotnie była to świątynia ewangelicka, jednak po generalnym remoncie w latach 80. XX wieku, budynek zaczął służyć grekokatolikom.
Z pomocą przyszły władze samorządowe. Na przełomie lutego i marca parafii przyznano dwie dotacje - wojewódzką i gminną.
Na rzecz bytowskiej cerkwi trafiło 194 500 zł. Cerkiew otrzymała również 100 tysięcy złotych z budżetu Gminy Bytów na renowację zabytków.
W świątyni można zobaczyć tabernakulum z XVII wieku z cerkwi p.w. św. Paraskewy w Surochowie, ikonostas (carskie wrota), barokowe rzeźbione stalle i chór, malowidła ludowe oraz kopułę kościoła w stylu architektury bizantyjskiej.

(źródło :https://www.facebook.com/cerkiew.eu/posts/pfbid02jTG1W2ALPSUGHBNjmAvrakB9tZLzbZdevZiUBgp4fUENztfoJLwV35rb1RwdFTQxl?__cft__[

Greckokatolicka parafia św. Jerzego w Bytowie jest jedną z najstarszych parafii w Polsce po wysiedleniu w 1947 r. W maju 1947 roku w okolice Bytowa przywieziono w ramach deportacyjnej akcji „Wisła” ludność narodowości ukraińskiej z okolic Przemyśla, Sanoka i Leska. W sierpniu tego samego roku przywieziono drugi transport ludności ukraińskiej z powiatu sokalskiego.

Razem z przesiedleńcami przywieziono także dwóch ukrywających się księży greckokatolickich, którzy potajemnie odprawiali msze święte swoim wiernym. Owymi księżmi byli ks. Teodor Seredyński z żoną i córką, oraz ks. Paweł Harenza.

Do 1989 r. wszystkie nabożeństwa były odprawiane się w łacińskim kościele św. Katarzyny. W 1982 r. wspólnota greckokatolicka nabyła zrujnowany poewangelicki kościół św. Jerzego po czym odremontowała go przystosowując wnętrze do wymogów liturgicznych obrządku wschodniego. Cerkiew została poświęcona w 1989 r. Na jej wyposażeniu jest tabernakulum z XVII w. przywiezione z cerkwi św. Paraskewy w Surochowie, ikonostas, barokowe rzeźbione stelle i chór, malowidła ludowe. Cerkiew zwieńczona jest kopułą w stylu architektury bizantyjskiej.

W tym roku nasza parafia niesie trud kosztownego remontu dachu cerkwi, który pokryty jest gontem. Dach wiele lat chronił i zdobił naszą świątynię, ale ostatnio pojawiło się dużo ubytków, co powodowało zalewanie świątyni. Dużym nakładem pracy i zaangażowaniem otrzymaliśmy dofinansowanie od Rady Miejskiej Bytowa i Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, a także od Konserwatora Zabytków. Niestety wysoka inflacja przewyższyła koszt tej wielkiej inwestycji. Musimy zatem uzbierać większy wkład własny.

Osoby chętne mogą pomóc, wpłacając swoje ofiary na konto naszej parafii:

Parafia Greckokatolicka pw. Św. Jerzego w Bytowie:

Bank Spółdzielczy w Bytowie

nr konta 57932100010013837020000010

 

źródło: Remont dachu cerkwi św. Jerzego w Bytowie

źródło: https://www.facebook.com/orest.harasym

 

Remont dachu Cerkiew2

 

Remont dachu Cerkiew3

 

Remont dachu Cerkiew

mapa
Link